streda 17. júla 2013

Online ­kolky nahradia papierové, monopol získa opäť pošta

Elektronické kolky nahradia klasické kolky v roku 2014, spravovať ich bude opäť pošta. Vývoj systému na online kolky dostala Slovenská pošta bez súťaže pre skúsenosti z minulosti.
BRATISLAVA. Papierové kolky by mali doplniť od januára roku 2014 elektronické kolky. Ministerstvo financií od zavedenia e­-kolkov očakáva, že zlepšia komfort platenia a znížia náklady, ktoré má štát s tlačením klasických kolkov.
Zavedenie e-­kolkov má upraviť novela zákona o správnych poplatkoch. Hoci sa pripomienkové konanie k nej skončilo pred týždňom, ministerstvo financií jeho výsledky nezverejnilo.
Kolky a e-kolky
Fakty
  • so zavedením e-­kolkov sa ráta od 1. januára 2014,
  • v októbri 2011 schválil parlament zákon o zrušení papierových kolkov k septembru 2014,
  • systém na platenie a zúčtovanie poplatkov pre e-­kolky má zabezpečiť Slovenská pošta bez súťaže.
Zdôvodnilo to technickými problémami, lebo pripomienkovanie prebehlo v skrátenej lehote. Rezort financií tvrdí, že pripomienky zverejní.
„Vzhľadom na prebiehajúce diskusie o pripomienkach materiál opätovne predložíme na pripomienkové konanie,“ dodalo.
Šéf strany OKS Ondrej Dostál na blogu upozornil, že pripomienkovanie prebehlo utajeným spôsobom a návrh zákona nebol zverejnený na Portáli právnych predpisov. „Je to v rozpore s legislatívnymi pravidlami vlády,“ píše.

Systém získa pošta

Spravovanie biznisu s elektronickými kolkami zákon priamo určil Slovenskej pošte. Má spravovať centrálny systém platenia a zúčtovania poplatkov.
Rezort financií výber štátnej firmy zdôvodnil tým, že pošta už má s predajom a distribúciou skúsenosti.
Právnik Pavel Nechala z Transparency International tvrdí, že štát zvolil nešťastné riešenie: „Ak štát nakupuje, má hľadať čo najvýhodnejšie ponuky cez súťažné metódy.“ To, že pošta má skúsenosti, nemalo byť dôvodom, aby si ju štát určil za dodávateľa.
O vybudovanie systému platenia e-­kolkov by pritom mali záujem aj niektoré oslovené banky. „Pokiaľ by tender na správu systému vydávania elektronických kolkov bol vypísaný, určite by sme sa na túto oblasť pozreli bližšie a zvážili účasť,“ povedala hovorkyňa VÚB Alena Walterová. Ak by štát vyhlásil tender na systém, účasť by nevylúčila ani Slovenská sporiteľňa.

Úspora o štyri roky

Slovenská pošta nevie odhadnúť, koľko bude nový systém stáť, ani ako bude presne fungovať. „Treba, aby bol k dispozícii presný návrh zákona a dostatočný opis riešenia,“ tvrdí hovorkyňa pošty Andrea Pivarčiová.
Ministerstvo financií odhadlo jednorazové náklady na dobudovanie systému pošty do 7,33 milióna eur, 3,8 milióna eur budú stáť podľa expertných odhadov bežné výdavky na jeho spravovanie.
V cene bude vývoj softvéru pre online kolky a dodávka hardvéru na kontaktných miestach a asi 1200 orgánoch štátnej správy.
Peniaze by sa mali vrátiť do štyroch rokov, zabezpečiť to má úspora na vydávaní papierových kolkov, ktoré stoja štát ročne celkovo až 8,9 milióna eur. O štyri roky, keď sa investícia splatí, by mal štát ušetriť ročne 1,65 milióna eur.
Ak bude systém úspešne spustený, e-­kolky by sa mali stať elegantným riešením modernej doby. Zaplatiť za ne bude možné v hotovosti, prevodom z účtu, platobnou kartou, cez internet aj cez esemesky. Na úradoch aj poštách.
Elektronický kolok bude vygenerovaný číselný, čiarový či grafický identifikátor, ktorý bude mať podobu 20-miestneho alfanumerického kódu. Ak si klient kúpi e­-kolok, napríklad za 100 eur, a na úrade zaplatí kolok v nižšej hodnote, zvyšné peniaze budú tvoriť jeho kredit. Ten môže použiť v budúcnosti.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6642802/online-kolky-nahradia-papierove-monopol-ziska-opat-posta.html#ixzz2ZJFlbs44

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára